Bebekler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

bebek-atistirmalik

Bebekler anne sütünün dışında da beslenmeye başlarlar. Bu da katı gıda döneminde yapılan bebekler için sağlıklı atıştırmalıklar ile desteklenmelidir.

Bebeğimizi Dünya Sağlık Örgütü WHO’ya göre 2 yaşına kadar düzenli bir şekilde anne sütü ile beslemeliyiz. Ancak bunun ilk etapta 1 yaşından sonrasında anne sütünün yanında katı gıdaların verilmesi gerekmektedir.

Eğer bu dönem sizin için oldukça yeni ise katı gıdaya geçiş dönemi nasıl olmalıdır, adlı yazımızı da gözden geçirebilirsiniz.

bebek-atistirmalik

Meyve Püresi

Bebekler için sağlıklı atıştırmalıklar denilince akla ilk mevsiminde taze meyveler gelir. Hazır şekilde satılan meyve pürelerini daha doğal ve taze şekilde evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Bunun için eski zamanlarda annelerimiz arkası tırtıklı cam tabaklar kullanırlardı. Meyveleri tabağın arka kısmı ile ezdikten sonra çatal yardımı ile iyice ezerek tabağı yıkayıp ön tarafına püreyi aktarırlardı.

Bu tür ürünlerin metal bıçaklı blenderlardan daha sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız hala daha satın alabileceğiniz pek çok yer var.

Ancak blender ve smoothie yapmak için kullandığımız robotlarımızda meyveleri karıştırarak püre haline getirebiliriz.

Eğer ki bebeğinizde bu tür beslenmeler sonrasında bir alerji durumu gözlemlerseniz meyveleri farklı günler sırası 3 – 4 gün ara vererek sırası ile hangisinin alerji yaptığını gözlemlemelisiniz.

Bebek Keki

Bebeğinizi sağlıklı kekler ile besleyebilirsiniz. Eğer yemekten hoşlanmadığı besinler varsa bunları kek içerisine kontrollü bir şekilde ekleyerek yavaş yavaş alışmasını sağlayabilirsiniz.

Tıpkı çocuklara sebzeyi sevdirmek için sebzeleri makarna haline getirmek gibi bebeğinizde de tatlı gıdalar oldukça işe yarayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak bebekler için sağlıklı atıştırmalıklar yaparken toz şeker ya da yapay tatlandırıcı gibi şeylerden uzak durmalısınız. Bunun yerine sağlıklı doğal bal ve pekmez kullanmak daha doğru bir tercihtir.

Kekiniz için pekmez kullanacaksanız pekmezin yüksek ısı altında kaldığında kanserojen etkisinin olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle tüm malzemeleri karıştırıp pişirdikten sonra en son soğuyan kekinize pekmez sürebilirsiniz.

Bu hem tatlı hem de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Her seferinde farklı bir meyvenin pekmezini kullanarak bebeğinizin aldığı vitamin ve minerali çeşitlendirebilirsiniz.

Bebe Bisküvisi

Bebe bisküvilerini büyükten küçüğe herkes çok sever. Satın alınanlarının besin değeri çok yüksektir ancak işlenmiş olmaları bebeklerde aşırıya kaçıldığında obezite gibi problemlerin görülmesine neden olabilmektedir.

Oysa ki siz bebekler için sağlıklı atıştırmalıklar hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz, kolaya kaçarak bebeğinizin beslenmesini yanlışlar ile doldurmak değil. Bu nedenle bebeğinize kendi bebe bisküvinizi evde yapabilirsiniz.

Bu şekilde ara öğün olarak bebeğinize sağlıklı bebe bisküvisini sütle ezerek verebilirsiniz. Ancak yapacağınız atıştırmalıklar her ne kadar sağlıklı olursa olsun anne sütünden vazgeçmemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Gece Muhallebisi

Bebeğinize geceler muhallebi verebilirsiniz. Hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz muhallebi tarifleri bebekler için sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer almaktadır.

Ayrıca zaman zaman siz de sütlü muhallebi tüketebilirsiniz. Muhallebiler hem tatlı ihtiyacınızı gidermek hem de süt yapımınızı desteklemek için emziren annelere de güzel bir tatlı alternatifidir.

Bu nedenle bol miktarda muhallebi pişirerek evde hem kendiniz hem bebeğiniz tüketebilirsiniz. Bebeğinizin laktoz intoleransının olması ihtimali söz konusu ise muhallebi yapımında laktozsuz süt kullanabilirsiniz.

Aynı durum sizin için de geçerli ise bebeğinizde bu intolerans olmasa bile laktozsuz süt kullanmanızda bir problem yoktur.

Muhallebinizi tarçın ile süsleyebilirsiniz. Bebeğiniz için çok az miktar kullandığınızdan emin olmalısınız. Bebekler ile yetişkinlerin tüketim miktarları birbirinden farklı olabilir. Tarçının da bir baharat olduğunu ve doz aşımında bazı belirtiler ortaya çıkabileceğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post