Bebeklerde Gıda Zehirlenmesi

bebeklerde-gida-zehirlenmesi

Bebeklerde gıda zehirlenmesi durumunun pek çok farklı etkeni olabilir. Sağlıksız çeşme suyu, açıkta satılan bazı ürünler, iyi pişirilmemiş et, iyi yıkanmamış sebze ve meyveler çocuk ve bebeklerde gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Bebeklerde 2 yaşından sonra katı gıdaya tam olarak geçilmiş olunur ve bu dönemlerde gıda zehirlenmesine ve besin alerjilerine karşı dikkatli davranmak çok önemlidir.

Bu nedenle bebeklerde gıda zehirlenmesi belirtilerinin neler olduğu ve bebeklerde gıda zehirlenmesinde nasıl davranılmalı gibi konularda mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Bu durumlar hakkında ne kadar çok bilinçli olursanız müdahaleleriniz de o kadar yerinde ve doğru olur.

Çocuğunuza ve 1 yaşından sonra bebeğinize yedirdiğiniz gıdaların iyi yıkandığından, iyi pişirildiğinden emin olmalısınız. Doğal olmayan, sağlıksız ve katkı maddeleri içeren paket gıdaları bebeğinize vermemeye özen gösterin.

Eğer paket gıda ya da hazır mama gibi ürünler kullanacaksanız da son kullanma tarihinden ve ürünün olması gereken renk, koku, tat ve görünümde olduğundan emin olmadan bebeğinize vermeyin.

Ayrıca içme sularına dikkat etmelisiniz. Fazla beklemiş sularda da hazır olsalar bile zehirlenme tehlikesi olabilir. Bu nedenle taze ve son kullanma tarihi geçmemiş olan suları bebeğinize vermelisiniz.

bebeklerde-gida-zehirlenmesi

Bebeklerde Gıda Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Bebekler henüz 1 yaş döneminde çok minik minik miktarlarda katı gıdaya alıştırıldıklarından genellikle su kaynaklı olma dışında bebeklerde gıda zehirlenmesine pek rastlanmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak 2 yaşından sonraki çağlarda artık tamamen katı gıdaya geçildiğinden çocuğunuzun bu dönemde artık böyle bir risk altında olabileceğini bilmelisiniz.

Peki, bebeklerde gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Bebeğiniz artık katı gıda dönemine adım attı ve siz de anne sütünü bıraktığınız. Ancak bir gün çocuğunuzda beslenme sonrası tuhaf bir şekilde ani bir hastalanma hali fark ettiniz ve bu durum karşısında ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz.

O halde bebeklerde gıda zehirlenmesi belirtilerinin bebeğinizde olup olmadığı konusunun üzerine eğilmelisiniz. Bu belirtiler:

  • Şiddetli olabilen karın ağrısı
  • Midede kramplar ve bulantı
  • Kusma
  • İshal şeklinde ortaya çıkabilir.

Eğer bu belirtiler azalmıyor ve giderek artıyorsa mutlaka bir hekime danışmak gereklidir. Kusma ya da ishal sırasında kan gelmesi, kusmanın sayısının ve şiddetinin ciddi anlamda artması da acil servise gitmeyi gerektirebilecek başka belirtilerdendir.

Bebeklerde Gıda Zehirlenmesinde Nasıl Davranılmalı?

Belirtilerden emin olduktan sonra bebeklerde gıda zehirlenmesinde nasıl davranılmalı konusu hakkında önceden bilgi sahibi olmuş olmanız gerek. Buna göre hareket ederek bebeğinize yardımcı olabilmeniz oldukça önemli.

Bu dönemlerde geçirilen tıbbı sıkıntılar bebeğin ileriki yaşlarında karşısına çıkabilir ne yazık ki. Bu nedenle annelerin erken müdahaleleri hastaneye gidene kadar ki geçen sürede çok değerlidir.

Bebeklerde gıda zehirlenmesine yapılacak olan müdahale kadar bundan korunmak da önemlidir. Bu nedenle besinleri bebeğinize vermeden önce gerekli tarih, renk, tat, koku vb. durumları değerlendirdiğinizden emin olmalısınız.

Bu durum ortaya çıktıktan sonra bebeğinizi yoğun gözlem altına almalısınız. Vücut bu dönemde çok fazla sıvı kaybedeceğinden kontrollü bir şekilde su içirilmelidir.

Ancak bunu ani ve hızlı bir şekilde yaparsanız kusma dürtüsünü uyandırabilirsiniz. Bu nedenle yavaş ve az miktarda içilmelidir.

Vücut bu dönemde sıvı kaybının yanı sıra mineral kaybını da yoğun bir şekilde yaşar. Bu nedenle doğal mineralli maden suyu, bitki çayları ve şekerli tuzlu su karışımları içirilebilir.

Eğer ki çocuk bunları reddediyorsa o halde hastane ortamında sıvı elektrolit dengeleyici serum uygulamalarının yapılması ve diğer belirtilerin hafifletilmesi amacı ile hekim tarafından tedavi başlatılması söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post