Erkek Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

erkek-bebek

Pek çok ebeveyn farklı cinsiyetteki bebeklerin bakımının farklı yapılmasının gerekli olduğunu düşünür. Ancak erkek bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler kız bebeklerden hiç de farklı değildir.

Her iki cinsiyetteki bebek için de durum yalnızca yenidoğan dönemi, bebeklik ve çocukluk dönemlerinde farklılaşabilir. Ancak bu farklılaşma bireysel anlamda olur. Yani, bir erkek bebek ile bir başka erkek bebeğin ihtiyaçları farklı olabilir.

Özellikle de bebekte herhangi bir konjenital (doğumsal) rahatsızlık ya da doğum sonrasında edinilmiş rahatsızlık durumlarında daha farklı bakım gerekli olabilir. Örnek olarak otizmli bir erkek bebek ile epilepsi (sara hastalığı) hastalığına sahip olan bir bebeğin bakımı birbirinden farklıdır.

Ancak genel olarak bakmamız gerekirse size erkek bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenlerin neler olabileceğinden bahsedelim. Bu durumu siz kız bebeğiniz için de uyarlayabilirsiniz.

erkek-bebek

Erkek Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler neler, konular söz konusu olduğunda pek çok farklı durumdan söz etmek mümkündür. Genel olarak baktığımızda:

Sponsorlu Bağlantılar
 • Bebeğin idrar ve dışkılamasının normal periyotlarda gerçekleşip gerçekleşmediğinin takibinin yapılması. Renk ve koku bakımından değerlendirilmesi ve altının ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak
 • Bebeğin hangi saat aralıkları ile beslenmesi gerektiği ve katı gıda dönemine ne zaman geçilmesi gerektiği
 • Bebeğinize ne zaman, nasıl ve hangi oda sıcaklığı koşullar altında banyo yaptırabileceğinizi bilmek
 • Bebeğin yeni doğan döneminde göbek kordonunun bakımının nasıl yapılması gerektiğini bilmek
 • Bebeğinizin cilt bakımının nasıl olması gerektiği, bebe yağının kullanımı, uyku için kullanılabilecek masaj tekniklerinin bilinmesi
 • Ciltte olduğu gibi tırnaklarını nasıl keseceğiniz ve bunu ne sıklıkla yapmanız gerektiğini bilmeniz
 • Bebeğinizin gazını çıkarma sıklığının ne olacağının bilinmesi ve gazını çıkarmak için hangi tekniklerin kullanılması gerektiği. Aynı şekilde gaz yapıcı gıdaların neler olduklarına dikkat ederek bu besinler sonrasında nasıl davranılması gerektiği. (Hangi meyveler anne sütüne gaz yapar, adlı yazımıza göz atabilirsiniz.)
 • Hapşırma ve hıçkırma durumlarının ne anlama gelebileceği ve bunlar olduğunda nasıl davranılması gerektiği, bebeğiniz kustuğunda ne yapmanız gerektiği ve yatış pozisyonunu ayarlarken kusma durumuna nasıl dikkat etmeniz gerektiğini bilmek
 • Bebeğinizi hangi oda ısısında nasıl giydirmeniz gerektiği. Terlemesi durumunda nelerden kaçınmanız gerektiği
 • Bebeğinizin ateşi yükseldiğinde nasıl davranmanız gerektiği
 • Bebeğiniz sıcak ya da soğuk havale geçirebilir. Bunların belirtilerinin neler olduğunu özellikle erkek bebekler için bilmelisiniz. Erkek bebeklerde vücut sıcaklığının çok aşırı artması kısırlık gibi problemlere neden olabilir.
 • Bebeğinizi araç içerisinde araba koltuğuna oturttuğunuzda siz de arka tarafa onun yanına oturmalısınız. Herhangi bir durum karşısında bu şekilde daha rahat müdahalede bulunabilirsiniz. Trafikte her zaman aracı durdurup arkaya bebeğin yanına geçmek mümkün olmayabilir.
 • Ziyarete çıkmanız gerektiğinde bebeğinizi hangi hava koşullarında nasıl giydirmeniz gerektiğinin bilinmesi
 • Hastaneye gitmeden önce buradan bebeğinizle çıkarken hangi eşyalara sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. (Bu konuda daha kapsamlı bilgi almak için Doğum çantasında neler olmalı, adlı yazımıza göz atabilirsiniz.)
 • Bebeğinizin kontrol zamanlarını kesinlikle kaçırmamalısınız. Aynı şekilde aşı dönemlerinin de takibi oldukça önemlidir.
 • Anne sütünün nasıl saklanacağı öğrenilmelidir. Özellikle de çalışan annelerin evde olmadıkları dönemde anne sütünü evde bırakması ve bebeğin bakıcı ya da herhangi başka kişi tarafından anne sütü kullanılarak beslenmesi oldukça önemlidir. Aynı şekilde meme ucu çatlağı gibi durumlarda da bu süt kullanılabilir. (Anne sütü neden saklanır, adlı yazımıza göz atmalısınız!)

Bu durumlar hakkında bilgi sahibi olduğunuzda erkek bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, konusu hakkında genel bilgi birikiminiz olmuş olur. Daha kapsamlı bilgi edinmek adına bebek bakımı için yazılmış kitapları gebelik ve annelik döneminizde okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post